Uko Group A.Ş.
 

Bizden Haberler

Mart 16

Uko Group Kapasitesini %70 Artıracak

Uko Group  Kapasitesini %70 Artıracak

Dünya gazetesinde, Uko Group Genel Müdürü Sn. Bayram Aldemir ile yapılan sektörün ve firmanın geleceği ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı röportajımız;

Aldemir Holding bünyesinde faaliyet gösteren Uko Group, 2 milyon euro’luk makine ve teçhizat yatırımı yaparak kapasitesini %70 artırmayı planlıyor. Kauçuk sektöründe 20 yıldır faaliyet yürüten firma, bu yıl Avrupa ve Ortadoğu pazarlarında büyümeyi hedefliyor. 2017 yılında, geri dönüşüm tesisini devreye aldıklarını belirten Aldemir Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Aldemir özellikle 2012 yılından beri üretim faaliyetlerini yeni teknolojilerle geliştirdiklerini söyledi. Küresel pazardaki değişimleri dikkatle takip ettiklerinin altını çizen Aldemir, “Grubumuz özellikle iç pazarda yüksek bir büyüme trendi yakaladı. Bu yılın, 2017 yılına göre bölgesel dengelerin daha da oturacağı bir dönem olacağını öngörüyoruz. Bu noktada yaklaşık 2 milyon euro’luk makine ve teçhizat yatırımımızla kapasitemizi %70 artırmayı planlıyoruz” dedi.

“Hedefimiz her yıl iki yeni ürün piyasaya sürmek”

Firmalarının 2017 yılında, 600 bin metrekare kauçuk kaplama ürün imalatı ve satışı yaptığını ifade eden Aldemir, büyümelerinin ise %35 olarak gerçekleştiğini vurguladı. Sektörün hammadede dışa bağımlılığının yüksek olduğunu kaydeden Aldemir, bu bağımlılığı azaltmak adına yoğun Ar-Ge faaliyetleri yaptıklarını dile getirdi. Aldemir, artan rekabet şartlarının Ar-Ge  çalışmalarını kaçınılmaz hale getirdiğine dikkat çekerek, “Bu doğrultuda bu yıl, globalde bir ilk olacak yüksek inovasyon değerli bir projeyi devreye alacağız. Ayrıca bu yılın başında çocuk oyun parklarına yönelik iki, ıslak zeminlere yönelik de bir ürünümüzü pazara sunduk. Hedefimiz her yıl iki yeni ürün piyasaya sürmek olacak” diye konuştu.

Bayram Aldemir, 2017’de 20 ülkeye toplamda 1,5 milyon euro’luk ihracat yaptıklarını belirterek, bu yıl özellikle Avrupa ve Ortadoğu pazarlarında büyüme öngördüklerini ifade etti. Amerika ve Afrika kıtalarının da ana ihracat hedefleri arasında yer aldığı bilgisini veren Aldemir, “Ayrıca uzaktan satış yapılanmamız  UKOExpress ile yeni nesil EPDM ürünlerimiz UPFLEX ve iç mekan kauçuk zemin ürünlerimiz pazarda farklılık yaratıyor” açıklamasında bulundu.

“Ekolojik dengeyi sağlamaya yönelik projeler üretiyoruz”

Aldemir Holding bünyesinde Uko Group ve diğer firmalarının kayda değer istihdam sağladığını dile getiren Aldemir, “Ekolojik dengeyi sağlamaya yönelik projeler üretiyoruz. Geri dönüşüm tesisleri kurarak, sürdürülebilir bir gelecek için katkıda bulunuyoruz” dedi. Sektörle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Aldemir, kalitesiz ve regülasyonlara uymayan ucuz malzemelerin ilk sırada yer alan sorunlar olduğunu vurguladı. Aldemir, ayrıca ihracatta yurtdışındaki haksız rekabetin önlenmesi için devlet desteğinin devam etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Haberi pdf halinde indirmek için linke tıklayabilirsiniz.